Johtokunnan päätöksiä 16.2.2016
20.2.2016
PEPin johtokunnan kokous 2/2016 pidettiin 16.2.2016 Ponnen majalla.
Kokouksessa oli paikalla puheenjohtajan lisäksi kuusi johtokunnan jäsentä. Kokouksessa päätettiin mm. seuraavista asioista:
- Marko Lindeman valittiin seuran jalkapallo-vastaavaksi sekä samalla seuran ehdokkaaksi FC Espoon johtokuntaan.
- Kari V. Lehtiö valittiin hoitamaan seuran markkinointia ja varainhankintaa.
- Pauline Niemi valittiin huolehtimaan uusien joukkueenjohtajien koulutuksesta ja jojo-kerhosta.
- Päätettiin jakaa tiedotusvastuuta:
- Puheenjohtaja Stella Backmanilla on päävastuu tiedottamisessa seuran asioista.
- Timo Pärnäsen vastuulle kuuluu FC Espoo yhteistyöstä tiedottaminen.
- Johtokunnan kokouksista tehdään yhteenveto seuran sivuille.
- Nimitettiin Timo Pärnäsen seuran valmennuspäälliköksi toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella 1.2.2016 alkaen.
- Päätettiin määrätä nimenkirjoitusoikeus taloudenhoitaja Kari Alholle yhdessä puheenjohtajan tai varapuheenjohtajan kanssa.
- Toimintamaksujen ja salibandyn jäsenmaksujen laskuja on melko runsaasti maksamatta, näistä laitetaan seuran ohjeiden mukaiset maksumuistutukset.
- PEP tukirahastoon oli tullut yksi hakemus jalkapalloharrastuksen tukemiseen. Päätettiin myöntää avustusta jäsenmaksun ja seuran toimintamaksun 1. erän verran.
- Merkittiin tiedoksi, että KKI-hankkeesta saatu avustusta naisten matalan kynnyksen liikunnan tukemiseen.
- Seuratukihakemus toiminnalliseen tukeen on tehty vuoden 2015 lopussa, päätöksiä odotetaan huhtikuussa.
- Hyväksyttiin taloudenhoitajan hakemus kaupungin perusavustusta varten vuodelle 2016.
- Johtokunta päätti selvittää onko myös raha-automaattiyhdistykseltä mahdollista saada toimintaan tukea.
- Yhteistyösopimus LähiTapiolan kanssa päättyy 31.3.2016. Uusien sponsoreiden hankintaa edistetään.
- Tiedustellaan 4.2 pidetyn seuran ylimääräisen kokouksen päätöksen mukaan salibandyjoukkueilta heidän halukkuuttaan jäädä osaksi Pohjois-Espoon ponsi ry:tä. Seuran puheenjohtaja laittaa asiasta erillisen viestin salibandypuolen joukkueenjohtajille ja valmentajille. Vastaukset pyydetään 29.2 mennessä. Johtokunta käsittelee salibandyn ja jalkapallon eriytymistä tarkemmin seuraavassa kokouksessa.
- Ponnen majalla on tarkoitus pitää perinteiset kevättalkoot, joiden ajankohta ja ohjelma tiedotetaan myöhemmin.
- Päätettiin selvittää varustetoimittajalta, onko seuran vaatemallistoon tulossa muutoksia.
- Seuraava johtokunnan kokous pidetään 10.3.2016 Ponnen majalla.